Nowe media to bardzo szerokie zagadnienie, ale jednocześnie coraz częściej wykorzystywane zarówno w samych mediach, jak i w codziennej komunikacji międzyludzkiej. Mało tego – w Poznaniu pojawił się już kierunek studiów o tej nazwie, a niewykluczone, że za przykładem stolicy Wielkopolski pójdą także inne czołowe uczelnie.

Nowe media związane są z mediami, które nie są nazywane tradycyjnymi. Do ich zagadnień zalicza się obsługę nowoczesnych programów dźwiękowych czy graficznych, szeroko pojętego internetu czy też kwestie związane z wykorzystaniem mediów społecznościowych w zakresie szerszym niż prywatny.

Poznańska specjalizacja studiów oferuje zajęcia chociażby z programowania. Studenci poznają w ich trakcie podstawowe języki programowania i tworzenia stron www, opartych najczęściej na htmlu.

Zaliczenie zmusza żaków do wykazania się umiejętnościami w praktyce, stosując wcześniej poznane metody programowania. Nowe media to także praca z fotografią.

Nowoczesny aparat jakim jest lustrzanka skrywa ogromne możliwości, które dostępne są tylko dla osób, które przepracowały z nim wiele godzin. Studenci poznają działanie przesłony, znaczenie dpi czy też zasady kompozycji.

Fotografia i praca nad nią w najpopularniejszych programach graficznych to ważny element tego kierunku studiów. Równie ważna jest praca z dźwiękiem.

Studenci nie tylko poznają wiedzę teoretyczną na temat chociażby częstotliwości, ale również uczą się ponadpodstawowej obsługi programu „Audacity”, używanego do obróbki dźwięku.