Informatyka zdominowała dzisiejszy świat. W zasadzie każdy na co dzień korzysta z dobrodziejstw serwowanych nam przez nowoczesne technologie, oparte na programach informatycznych. Dlatego też coraz więcej młodych ludzi interesuje się tym tematem i zaczyna studia związane z informatyką. Na nich można uczyć się chociażby o działaniu sieci komputerowych.

Obecnie komputer bez podłączenia do sieci w zasadzie nic nie znaczy. Cała „zabawa” rozgrywa się po podłączeniu do internetu – bez względu na to, czy chodzi o gry komputerowe, komunikacje międzyludzką czy też zdobywanie wiedzy na przeróżne tematy. Sieć jest niezbędna. Dlatego też często na studiach jest to jeden z przedmiotów, czy też nawet konkretna specjalizacja dla studentów kierunków informatycznych.

Czego można się wówczas nauczyć? Chociażby posiąść rozszerzoną wiedzę na temat wprowadzania i wdrażania usług sieciowych. Poznaje się również pracę takich protokołów jak Kerberos czy SAMBA. Jednocześnie studia motywują do pracy w zespole, co powinno być przydatne podczas tworzenia różnego rodzaju projektów w pracy zawodowej. Jakie perspektywy pracy czekają na osoby, które zdobyły zaawansowaną wiedze w kwestii sieci komputerowych w trakcie studiów i potrafią wprowadzić ją w praktykę? Przede wszystkim absolwentów takich studiów poszukują przedsiębiorstwa, które tworzą oprogramowania dla implementacji usług sieciowych.

Są także zatrudniani do spraw, którymi zajmują się w zasadzie wszyscy informatycy – chociażby obsługa content managment systemu stron world wide web, czy też naprawa wadliwego oprogramowania.