Coraz więcej firm potrzebuje specjalistów od marketingu, co wiąże się także z potrzebą coraz większej sprzedaży i przebiciem się firmy do świadomości klientów i całej grupy docelowe. Dlatego strategie sprzedaży w firmie stają się coraz częstszym zagadnieniem w czasie studiów.

Różnie to wygląda co do samego nazewnictwa kierunku czy też przedmiotu, ale nie zmienia to faktu, że na wielu uczelniach kwestia ta jest coraz częściej poruszana i wykorzystywana w dydaktyce. Szczególnie, że firmy poszukują osób, które zaktywizują sprzedaż i będą znały na ten sposób różnego rodzaju strategie.

Na pewno jednym z takich kierunków jest marketing, który uczy wykorzystania różnego rodzaju narzędzi, aby zmaksymalizować zyski ze sprzedaży. Umiejętna reklama i promocja to przecież dźwignia handlu, a więc jeden ze sposobów na zwiększenie sprzedaży i jeśli jest umiejętnie wykorzystana, to bardzo opłacalna strategia.

Istnieją również studia głównie podyplomowe, które szkolą bezpośrednio w kierunku bycie szefem działu sprzedaży. Studenci takiego kierunku dowiadują się chociażby, jakie kryteria powinni spełniać pracownicy takiego działu, aby byli oni w stanie wpłynąć na wymierne zwiększenie zysków ze sprzedaży.

Uczą się także sztuki negocjacji, jak i różnych chwytów retorycznych i technik erystycznych, które mogą okazać się niezwykle przydatne podczas spotkań z klientami. To także w pewnej kwestii nauka zarządzania zasobami ludzkimi – sprzedawca musimy umieć dotrzeć do jednostki, którą jest klient reprezentujący daną firmę.